0805J0500181KXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J0500181KXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
180pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
0805J0500181KXR
Knowles Syfer 0805J0500181KXR
180pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500181KXR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0805J0500181KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm