0805J0500180FCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J0500180FCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
18pF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±1%
Datasheets
0805J0500180FCR
Knowles Syfer 0805J0500180FCR
18pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500180FCR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805J0500180FCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm