0805J0500102JCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J0500102JCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
0805J0500102JCR
Knowles Syfer 0805J0500102JCR
1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500102JCR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805J0500102JCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm