0805J0250472JCT
Mfr.Part #
0805J0250472JCT
Description
CAP CER 4700PF 25V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Min Operating Temperature :
-55°C
0805 (2012 Metric)
Dielectric :
C0G
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4700pF
Datasheets
0805J0250472JCT
Knowles Syfer 0805J0250472JCT
4700pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0250472JCT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805J0250472JCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm