0805J0250224MXR
Mfr.Part #
0805J0250224MXR
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.22µF
Datasheets
0805J0250224MXR
Knowles Syfer 0805J0250224MXR
0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0250224MXR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0805J0250224MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm