0805J0166P80DFR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J0166P80DFR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 16V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
High Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
6.8pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0805J0166P80DFR
Knowles Syfer 0805J0166P80DFR
6.8pF 16V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0166P80DFR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805J0166P80DFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm