0805J0162P70DCT
Mfr.Part #
0805J0162P70DCT
Description
CAP CER 2.7PF 16V C0G/NP0 0805
Capacitance :
2.7pF
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0805J0162P70DCT
Knowles Syfer 0805J0162P70DCT
2.7pF 16V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0162P70DCT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0805J0162P70DCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm