0805J0160820KFR
Mfr.Part #
0805J0160820KFR
Description
CAP CER 82PF 16V C0G/NP0 0805
1 (Unlimited)
Feature :
High Temperature
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
High Reliability
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
82pF
Datasheets
0805J0160820KFR
Knowles Syfer 0805J0160820KFR
82pF 16V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160820KFR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0805J0160820KFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm