0805J0160683JDR
Mfr.Part #
0805J0160683JDR
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Feature :
High Temperature
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
High Reliability
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.068μF
Datasheets
0805J0160683JDR
Knowles Syfer 0805J0160683JDR
0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160683JDR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805J0160683JDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm