0805J0160560FFT
Mfr.Part #
0805J0160560FFT
Description
CAP CER 56PF 16V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±1%
Capacitance :
56pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability
Datasheets
0805J0160560FFT
Knowles Syfer 0805J0160560FFT
56pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160560FFT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
0805J0160560FFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm