0805J0160472KCT
Mfr.Part #
0805J0160472KCT
Description
CAP CER 4700PF 16V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
4700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805J0160472KCT
Knowles Syfer 0805J0160472KCT
4700pF 16V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160472KCT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0805J0160472KCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm