0805J0160393KDR
Mfr.Part #
0805J0160393KDR
Description
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0805
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
High Reliability
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.039µF
Tolerance :
±10%
Feature :
High Temperature
Datasheets
0805J0160393KDR
Knowles Syfer 0805J0160393KDR
0.039μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160393KDR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0805J0160393KDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm