0805J0160390FFR
Mfr.Part #
0805J0160390FFR
Description
CAP CER 39PF 16V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Temperature
Applications :
High Reliability
Capacitance :
39pF
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0805J0160390FFR
Knowles Syfer 0805J0160390FFR
39pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160390FFR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0805J0160390FFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm