0805J0160272KXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J0160272KXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2700pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0805J0160272KXR
Knowles Syfer 0805J0160272KXR
2700pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160272KXR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
0805J0160272KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm