0805J0160272GFR
Mfr.Part #
0805J0160272GFR
Description
CAP CER 2700PF 16V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Temperature
Applications :
High Reliability
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
2700pF
Datasheets
0805J0160272GFR
Knowles Syfer 0805J0160272GFR
2700pF 16V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160272GFR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0805J0160272GFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm