0805J0160271GCT
Mfr.Part #
0805J0160271GCT
Description
CAP CER 270PF 16V C0G/NP0 0805
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
270pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805J0160271GCT
Knowles Syfer 0805J0160271GCT
270pF 16V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160271GCT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805J0160271GCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm