0805J0160101MDR
Mfr.Part #
0805J0160101MDR
Description
CAP CER 100PF 16V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
100pF
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
High Reliability
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Temperature
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
0805J0160101MDR
Knowles Syfer 0805J0160101MDR
100pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0160101MDR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J0160101MDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm