0805J0105P60BCT
Mfr.Part #
0805J0105P60BCT
Description
CAP CER 5.6PF 10V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
5.6pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805J0105P60BCT
Knowles Syfer 0805J0105P60BCT
5.6pF 10V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0105P60BCT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805J0105P60BCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm