0805D101J501KHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805D101J501KHT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Temperature
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.054 1.37mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
100pF
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
0805D101J501KHT
Knowles Precision 0805D101J501KHT
100pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~200°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805D101J501KHT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0805D101J501KHT Features
a size/dimension of 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm