0805CS-821EJFS
Mfr.Part #
0805CS-821EJFS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 820NH 500MA 550MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.057 1.45mm
Inductance Frequency - Test :
25.2MHz
Current Rating (Amps) :
500mA
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.5A
Size / Dimension :
0.090Lx0.067W 2.29mmx1.71mm
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
DC Resistance (DCR) :
550mOhm
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
25.2MHz
Frequency - Self Resonant :
300MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
0805CS
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
20 @ 25.2MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductance :
820nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Datasheets
0805CS-821EJFS
Delta Electronics 0805CS-821EJFS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD