0805CQ-5N6EKTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805CQ-5N6EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6NH 1.6A 35 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
1.6A
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
5.6nH
Rated Current-Max :
1.6A
Test Frequency :
250MHz
DC Resistance (DCR) :
35mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Series :
0805CQ
Height Seated (Max) :
0.060 1.52mm
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±10%
Special Feature :
Q MEASURED AT 1500MHZ
Size / Dimension :
0.090Lx0.065W 2.29mmx1.65mm
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Q @ Freq :
98 @ 1.5GHz
Material - Core :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
98
Datasheets
0805CQ-5N6EKTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD