0805BB105K250YT
Mfr.Part #
0805BB105K250YT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1μF
Thickness (Max) :
0.054 1.37mm
Factory Lead Time :
44 Weeks
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805BB105K250YT
Knowles Precision 0805BB105K250YT
1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805BB105K250YT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
0805BB105K250YT Features
a size/dimension of 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm