0805B391M500CT
Mfr.Part #
0805B391M500CT
Description
MLCC 390PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Construction :
Flat
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Mounting :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
1.25
Brand :
Walsin
Voltage :
50VDC
Walsin
Negative Tolerance :
20
Multilayer :
yes
Depth :
1.25 mm
Size Code :
Voltage Rating (DC) :
50 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Type :
General Purpose MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Microwave Application :
yes
Dissipation Factor (%) :
2.5
Number of Terminals :
2
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 2
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Positive Tolerance :
20
RoHS :
Compliant
Capacitance Value :
390pF
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
15%
Features :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Termination :
Standard
Packaging :
Tape and Reel
Package / Case :
Lead Spacing :
Termination Style :
Pad
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Depth (mm) :
Series :
SIZE(GENERAL)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Height :
0.8
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Product Height (mm) :
0.8
Lead Free :
Lead Free
Length :
2 mm
Capacitance :
390 pF
Tolerance :
20%
Product Type :
X7R
Product Length (mm) :
2
Datasheets
0805B391M500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B391M500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0805B391M500CT pinout, 0805B391M500CT datasheet PDF, 0805B391M500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B391M500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B391M500CT
SIZE(GENERAL) 390 pF 50V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805