0805B391J251CT
Mfr.Part #
0805B391J251CT
Description
MLCC 390PF 250V X7R 0805
Length :
2 mm
Case Style :
Ceramic Chip
Product Height (mm) :
0.8
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance Value :
390pF
Microwave Application :
No
Tolerance :
5%
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Voltage :
250VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.8 mm
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Dissipation Factor (%) :
2.5
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
390 pF
Width :
1.25 mm
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets
0805B391J251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B391J251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, 0805B391J251CT pinout, 0805B391J251CT datasheet PDF, 0805B391J251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B391J251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B391J251CT
- 390 pF 250V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805