0805B105M250CT
Mfr.Part #
0805B105M250CT
Description
MLCC 1UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Number of Terminals :
2
RoHS :
Details
Length :
2
Dielectric :
X7R
Capacitance :
1.0uF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Depth (mm) :
1.25
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
20%
Termination :
Standard
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance Value :
1uF
Temperature Coefficient :
15%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Negative Tolerance :
20
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Size Code :
Microwave Application :
yes
Product Length (mm) :
Mounting :
Surface Mount
Height :
1.25
Package / Case :
Class :
Class 2
Voltage :
25Vdc