08055G104ZAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
08055G104ZAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-30°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
711.2μm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
-20% +80%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage :
50V
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric :
Y5V
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
Y5V F
Case Code (Imperial) :
Height :
930μm
Mount :
PCB, Surface Mount
Capacitance :
0.1μF
Number of Terminations :
2
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.028 0.71mm
Datasheets
08055G104ZAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 08055G104ZAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Pins:2, Number of Terminations:2, 08055G104ZAT2A pinout, 08055G104ZAT2A datasheet PDF, 08055G104ZAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 08055G104ZAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 08055G104ZAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)