08055A9R1CAT2A
Mfr.Part #
08055A9R1CAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
9.1pF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±0.25pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
50V
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
08055A9R1CAT2A
KYOCERA AVX 08055A9R1CAT2A
9.1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)