08055A560JAT4A
Mfr.Part #
08055A560JAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Tolerance :
5%
REACH SVHC :
Unknown
Multilayer :
yes
Width :
1.25mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.25mm
Published :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
56pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Length :
2.01mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Weight :
5.499807mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
08055A560JAT4A
56pF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations