08055A470JAT4A
Mfr.Part #
08055A470JAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Length :
2.01mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
47pF
Case Code (Imperial) :
Height :
0.94mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.25mm
Published :
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Tolerance :
5%
Datasheets
08055A470JAT4A
KYOCERA AVX 08055A470JAT4A
47pF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations