08053C225KAT4A
Mfr.Part #
08053C225KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
2.01mm
Capacitance :
2.2μF
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
25V
e3
Width :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Multilayer :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
1.52mm
Datasheets
08053C225KAT4A
KYOCERA AVX 08053C225KAT4A
2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)