08053C224KAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
08053C224KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
25V
Width :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
1.4mm
Capacitance :
220nF
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Weight :
5.499807mg
Length :
2.01mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Dissipation Factor :
12.5 %
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Resistance :
100GOhm
Datasheets
08053C224KAT4A
KYOCERA AVX 08053C224KAT4A
220nF 25V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations