08053C104M4T4A
Mfr.Part #
08053C104M4T4A
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Weight :
5.499807mg
Length :
2.01mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Automotive
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.1μF
Height :
940μm
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Width :
1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
08053C104M4T4A
KYOCERA AVX 08053C104M4T4A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)