08052U5R6CAT2A
Mfr.Part #
08052U5R6CAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Tolerance :
±0.25pF
Case Code (Imperial) :
Feature :
Ultra Low ESR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
1.02mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage :
200V
Voltage - Rated AC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
5.6pF
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Length :
2.01mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Thickness :
1.143mm
Series :
U
Case Code (Metric) :
Published :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
200V
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
08052U5R6CAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 08052U5R6CAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Voltage:200V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), 08052U5R6CAT2A pinout, 08052U5R6CAT2A datasheet PDF, 08052U5R6CAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 08052U5R6CAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 08052U5R6CAT2A
U 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)