08052U240JAT2A
Mfr.Part #
08052U240JAT2A
Description
CAP CER 24PF 200V NP0 0805
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±5%
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
Termination :
SMD/SMT
Series :
U
Voltage - Rated DC :
200V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Composition :
Ceramic
Height :
1.02mm
Dielectric :
C0G
Length :
2.01mm
Published :
Feature :
Ultra Low ESR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
24pF
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Thickness :
1.143mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
08052U240JAT2A
KYOCERA AVX 08052U240JAT2A
U 24pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)