08052U150GAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
08052U150GAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 200V NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage :
200V
Series :
U
Height :
1.02mm
Depth :
1.25mm
Published :
Thickness :
1.143mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Ultra Low ESR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
15pF
Voltage - Rated AC :
200V
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.01mm
Multilayer :
yes
Tolerance :
±2%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
08052U150GAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 08052U150GAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:200V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, 08052U150GAT2A pinout, 08052U150GAT2A datasheet PDF, 08052U150GAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 08052U150GAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 08052U150GAT2A
U 15pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)