08051U300FAT2A
Mfr.Part #
08051U300FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 30PF 100V NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Published :
Multilayer :
No
Series :
U
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
1.143mm
Length :
2.01mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
2
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
1 (Unlimited)
Feature :
Ultra Low ESR
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Capacitance :
30pF
Height :
1.02mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Dielectric :
C0G
Datasheets
08051U300FAT2A
KYOCERA AVX 08051U300FAT2A
U 30pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)