08051U200JAT2A
Mfr.Part #
08051U200JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 20PF 100V NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Dielectric :
C0G
Thickness :
1.143mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.01mm
Depth :
1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Published :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
1.02mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Multilayer :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Capacitance :
20pF
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm