08051C272KAT4A
Mfr.Part #
08051C272KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
2700pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Voltage - Rated DC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.25mm
Height :
0.71mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Datasheets
08051C272KAT4A
KYOCERA AVX 08051C272KAT4A
2700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)