08051C104MAT4A
Mfr.Part #
08051C104MAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Positive Tolerance :
20%
Negative Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
1.25mm
Dielectric Material :
2
Capacitance :
0.1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
1.4mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
2.01mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Datasheets
08051C104MAT4A
KYOCERA AVX 08051C104MAT4A
0.1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations