08051A750JAT2A
Mfr.Part #
08051A750JAT2A
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 75PF 100V C0G/NP0 0805
Capacitance :
75pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric :
C0G
Depth :
1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Published :
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
930μm
Number of Terminations :
2
Weight :
5.499807mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
08051A750JAT2A
KYOCERA AVX 08051A750JAT2A
75pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)