08051A470J4T2A
Mfr.Part #
08051A470J4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Automotive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
2
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Pbfree Code :
yes
Height :
0.94mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Thickness :
939.8μm
Ratings :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
Capacitance :
47pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
08051A470J4T2A
KYOCERA AVX 08051A470J4T2A
47pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)