08051A221J4T2A
Mfr.Part #
08051A221J4T2A
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±5%
Contact Plating :
Tin
Height :
0.94mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
220pF
Length :
2.01mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
08051A221J4T2A
KYOCERA AVX 08051A221J4T2A
220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)