08051A151JAT2A
Mfr.Part #
08051A151JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Insulation Resistance :
100GOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
PCB, Surface Mount
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
150pF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Height :
1.45mm