0603ZD684KAT2A
Mfr.Part #
0603ZD684KAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 10V X5R 0603
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X5R
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
yes
Thickness :
889μm
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.68µF
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Depth :
810μm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
10V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
900μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
0603ZD684KAT2A
KYOCERA AVX 0603ZD684KAT2A
0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)