0603ZD335KAT2A
Mfr.Part #
0603ZD335KAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
10V
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±10%
Height :
0.94mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.81mm
Capacitance :
3.3μF
Number of Terminations :
2
Polarity :
NON-POLARIZED
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
0603ZD335KAT2A
KYOCERA AVX 0603ZD335KAT2A
3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)