0603ZC472JAT2A
Mfr.Part #
0603ZC472JAT2A
Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
10V
Width :
0.81mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
810μm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
Capacitance :
4700pF
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
0603ZC472JAT2A
KYOCERA AVX 0603ZC472JAT2A
4700pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603ZC472JAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
0603ZC472JAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V