0603ZC223MAT4A
Mfr.Part #
0603ZC223MAT4A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.022µF
Width :
0.81mm
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
889μm
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
810μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Mount :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
0603ZC223MAT4A
KYOCERA AVX 0603ZC223MAT4A
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603ZC223MAT4A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0603ZC223MAT4A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V