0603ZC221MAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603ZC221MAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 10V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Depth :
810μm
Multilayer :
yes
Width :
0.81mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
0.86mm
Capacitance :
220pF
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
5 %
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Thickness :
889μm
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C