0603ZC183KAT4A
Mfr.Part #
0603ZC183KAT4A
Description
CAP CER SMD
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
10V
Length :
1.6mm
Width :
810μm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
18nF
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dissipation Factor :
5 %
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
0.86mm
Dielectric :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
10V
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
0603ZC183KAT4A
KYOCERA AVX 0603ZC183KAT4A
18nF 10V Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations