0603ZC153KAT2A
Mfr.Part #
0603ZC153KAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.015µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Published :
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
10V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Depth :
810μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
0.86mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Pins :
2
Thickness :
889μm
Length :
1.6mm
Width :
0.81mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Datasheets
0603ZC153KAT2A
KYOCERA AVX 0603ZC153KAT2A
0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)